Στη διάφανη σακούλα για υλικά PMD και στον μπλε κάδο, τοποθετούμε μόνο συσκευασίες από
![PMD PMD](https://greendot.com.cy/wp-content/uploads/pmd-bin.png)
![Πλαστικό Πλαστικό](https://greendot.com.cy/wp-content/uploads/pic-pmd-plastic-1.png)
Πλαστικό
π.χ. μπουκάλια και δοχεία νερού, μπουκάλια αναψυκτικού, συσκευασίες γιαουρτιού, βουτύρου, απορρυπαντικά, είδη καθαρισμού, σαμπουάν, αφρόλουτρα, αποσμητικά, πλαστικές σακούλες.
![Αλουμίνιο Αλουμίνιο](https://greendot.com.cy/wp-content/uploads/pic-pmd-alum.png)
Αλουμίνιο
π.χ. αναψυκτικά, μπίρες κ.ά.
![Λευκοσίδηρο Λευκοσίδηρο](https://greendot.com.cy/wp-content/uploads/pic-pmd-tin.png)
Λευκοσίδηρο
π.χ. γάλα εβαπορέ, κονσέρβες, κ.ά.
![Tetrapak Tetrapak](https://greendot.com.cy/wp-content/uploads/pic-pmd-tetra.png)
Tetra Pak
π.χ. χυμοί, ντοματοχυμοί
Δεν περιλαμβάνονται στην κατηγορία PMD
Προσοχή!
Είναι σημαντικό να γνωρίζετε πως το σύμβολο Green Dot δεν δηλώνει αν μια συσκευασία ανακυκλώνεται ή όχι. Το σύμβολο Green Dot είναι απλώς μια ένδειξη ότι η εταιρεία που εισάγει ή συσκευάζει το προϊόν στην Κύπρο είναι μέλος ενός Συλλογικού Συστήματος όπως η Green Dot Κύπρου και συνεισφέρει οικονομικά στην ανακύκλωση της συσκευασίας του προϊόντος.
Σύμβολο GreenDot